Przegląd najnowszych informacji

Poradnii Psychologiczno - Pedagogicznej we Włodawie

Cyberbezpieczne wakacje – nowy poradnik przygotowany przez NASK

 

 

Dostęp: https://www.nask.pl/pl/aktualnosci/5208,Cyberbezpieczne-wakacje-nowy-poradnik-przygotowany-przez-NASK.html

Przestępcy lubią wakacje. Potencjalne ofiary stają się wtedy mniej uważne, bardziej aktywne w internecie, otwarte na ryzykowne działania. Dlatego w okresie wakacyjnym jesteśmy szczególnie narażeni na wiele rodzajów niebezpieczeństw, zwłaszcza na wyłudzenia i kradzieże – pieniędzy, wrażliwych danych, naszej cyfrowej tożsamości. Aby temu przeciwdziałać, Państwowy Instytut Badawczy NASK przygotował specjalny, darmowy poradnik poświęcony przeciwdziałaniu wakacyjnym cyberzagrożeniom.

Poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023” omawia zagrożenia cyfrowe, jakie pojawiają się szczególnie w trakcie wakacji, ale obejmuje on także istotny okres przygotowań do urlopu. To właśnie wtedy najlepiej rozpocząć starania o organizację bezpiecznego wyjazdu; w pierwszej części poradnika poruszane są sposoby rozpoznawania i unikania fałszywych biur podróży, fałszywych sklepów internetowych czy oszustw biletowych.

„Wakacje to dla wielu z nas długo wyczekiwany odpoczynek, a także czas relaksu i beztroski, która może zostać wykorzystana przez oszustów, by wykraść nasze pieniądze lub dane. Dlatego niezwykle ważne, abyśmy z rozwagą podchodzili do wszystkich naszych aktywności w tym okresie, również tych w sieci, i weryfikowali, czy na pewno są one dla nas bezpieczne” – podkreśla Anna Kwaśnik, współautorka poradnika i kierowniczka Zespołu Projektów Informacyjno-Popularyzatorskich w NASK.

W kolejnych częściach poradnika ekspertki doradzają, w jaki sposób bezpiecznie płacić w czasie wakacji (karty płatnicze, płatności online) oraz jak przygotować i bezpiecznie użytkować sprzęt elektroniczny, który ze sobą zabieramy.

Co ważne, autorki poradnika nie ograniczyły się jedynie do kwestii związanych z wypoczynkiem, płatnościami czy podróżowaniem, ponieważ wakacje to także okres, w którym częściej występują inne cyberzagrożenia. Dotyczy to przede wszystkim ochrony własnego wizerunku, wrażliwych danych oraz ryzyka wynikającego z relacji (często wyłącznie w świecie internetu lub też na pograniczu obszaru cyfrowego i świata realnego) z nowopoznanymi osobami. Ostatnia część poradnika wprost ostrzega przez zagrożeniami takimi, jak fałszywe oferty pracy, przemyt i pranie brudnych pieniędzy, a także fałszywe inwestycje i reklamy.

Państwowy Instytut Badawczy NASK, oprócz poradnika, we współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberbezpieczeństwa przygotował też specjalne szkolenie online, które odbędzie się na żywo 29 czerwca o godz. 12 (czwartek). Webinar o tematyce wakacyjnej – na YouTube. Poruszone w nim zostaną m.in. takie kwestie, jak:

  • Oszustwa na wakacje last minute;
  • Niebezpieczne wakacyjne znajomości;
  • Publiczna sieć Wi-Fi – jak z niej bezpiecznie korzystać?
  • Na co narażone są nasze urządzenia z dostępem do internetu?
  • Jak chronić nasze urządzenia mobilne?

Pobierz darmowy poradnik i korzystaj z bezpiecznych wakacji!

Poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023” dostępny jest za darmo i dla wszystkich.

 

Przydatne linki:

Poradnik „Cyberbezpieczne wakacje 2023”link do ściągnięcia poradnika.

lub    file:///C:/Users/User/Downloads/CyberbezpieczneWakacje_publikacja_B5_23062023-1.pdf

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna we Włodawie

Partyzantów 17
22-200 Włodawa

tel/fax.: 82 572 12 71
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat poradni jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00.

 

Godziny Pracy

Pracownicy Pedagogiczni:

  • Poniedziałek - od 8.00 do 17.00
  • Wtorek - od 8.00 do 17.00
  • Środa - od 8.00 do 17.00
  • Czwartek - od 8.00 do 17.00
  • Piątek - od 8.00 do 17.00